Jdi na obsah Jdi na menu

ObrazekProtože ve středisku nejen pracuji, ale i bydlím, jsem každodenním svědkem všeho, co se zde odehrává. V podstatě i když mi skončí denní služba a jdu (byť jenom se svou ženou) ven, vždy potkám studenta (klienta), který povětšinou něco potřebuje...  Samozřejmě v tomto ohledu je situace zde někdy náročná. Žít v budově společně se studenty, je vlastně žít neustále ve službě. Asi ne všichni by byli schopni takto bydlet, ale když povolává Pán Bůh, je všechno možné. Jsem tedy se studenty téměř každodenně a nepřetržitě. A aby toho nebylo málo, tak mají pokoje v podstatě naproti našemu bytu. Takže je nemohu nepřeslechnout. Když jsou studenti mimo středisko, to je najednou klidu v celém domě. Ale není až tak hrozné, jak by se zdálo.

Má to i své pozitivní stránky. Jsme tu velká rodina. Všichni asi dobře víme, jakou  roli rodina hraje ve společnosti - je jejím základem. V rodině je mnohem větší příležitost se vzájemně ovlivnit. Proto trávit se studentem každodenně čas, je prostorem pro učednictví. V tom vídím velmi důležitý přínos. Naši studenti jsou učednici, nikoli nějací pacienti apod. (proto jim říkáme studenti, tj. ten, kdo se učí). Oni totiž mohou nejen slyšet to, co říkáme, ale hlavně vidět, jestli to tak funguje i v našich osobních a rodinných životech (jsme tu 3 rodiny). Nelze si na nic hrát (což samozřejmě nikdo z nás nechce).

Boží slovo říká, že jako se ostří železo železem, tak se brousí jeden člověk o druhého (Př 27,17). To je nezpochybnitelně pravda. Situace a reakce, ke kterým dochází mezi studenty zde v komunitě, bývají odrazem jejich způsobu řešení problémů a tlaků. Proto zde bývají všemožné spory, hádky, výbuchy hněvu apod. A studenti mívají před sebou velký kus cesty, aby se naučili tyto situace zvládat. My, kteří zde sloužíme, jsme pro klienty také často zdrojem nepokoje a sporů. Někdy vznikají velmi nepříjemné situace, ale tak to v životě bývá. Ale je potřeba tyto problémy řešit. Protože, když se problémy neřeší, nakonec člověka doženou. Je to tedy škola nejen pro studenty, ale i pro pracovníky - alespoň na sobě si to uvědomuji. 

-DL-