Jdi na obsah Jdi na menu

Otázky

 unnamed.jpeg vizitka-pg-kop.png          fbook1.jpglogo-instagram-copyright-free-instagram-logo-11562937881joljdu0pxo.pngdaruj.jpg

 

 

 

Nacházejí v TC východisko z krize i lidé, kteří mají jiné problémy než s drogami?
Neomezujeme se na ty, kteří berou drogy. Pomáháme lidem, jejich život ovládá závislost. Ta se vedle drog může týkat i alkoholu, hracích automatů, sexu, může jít o poruchy příjmu potravy…

Jak staří jsou vaši klienti?
Od 17 let výš – horní hranice není uzavřená. Drogově závislí převažují mezi 20. a 30. rokem, alkoholici přicházejí starší. Většinou si totiž myslí, že nemají problém, když u nás pije kdekdo.

Co prožívají ti, kteří se prostřednictvím programu Teen Challenge chtějí vyrovnat se závislostí?
Účastní se rezidenčního programu trvajícího 12 – 18 měsíců. Na dobu pobytu jim lékař může vystavit neschopenku. Součástí pobytu, který se musí obejít bez drog, alkoholu i bez kouření, je například práce v dílnách, při rekonstrukcích, vaření, praní žehlení… Absolvují také studijní program, jehož cílem je pomoci budovat charakterové vlastnosti. Zahrnuje skupinové i osobní vyučování směřující k řešení problému, jenž vedl k závislosti na drogách. Je založeno na moudrosti bible.

Jste křesťanskou organizací. Znamená to, že nabízíte pomoc pouze věřícím?
Není podmínkou, aby člověk přišel jako věřící. Koneckonců kdyby byl věřícím, který víru praktikuje, patrně by se nestal závislým.

Jaké jsou nejčastější příčiny závislosti?
Je to velmi individuální. Může to být hněv či neschopnost ovládnout jinak pocity frustrace, bolesti, odmítnutí…, setkáváme se s následky zneužívání psychického, fyzického i sexuálního, s důsledky zakomplexovanosti, s vlivy neúplné rodiny…, ale taky nuda, tlak vrstevníků nebo zvědavost.

Čím se liší pobyt ve vašem středisku  od psychiatrických léčeben?
Nemyslím, že je třeba hledat rozdíly. Důležitý je cíl, ke kterému směřujeme. Podstatné však je, že TC poskytuje dlouhodobý léčebný program, který poskytuje více možností vyřešit problémy spojené s užíváním drog, ať již osobnostního charakteru (postoje, dovednosti, zranění, emoce…) nebo sociální situaci (soudy, rodinné vztahy, dluhy, práce a bydlení…).

Co má udělat člověk, který cítí, že by mu mohl pomoci pobyt ve vašem centru?
Přijít, kontaktovat se, tak získá veškeré potřebné informace pro nástup do některého z našich programů. Podstatná je motivace a vůle změnit životní styl. Ostatní se dá vyřešit, třeba i problémy s penězi.

Jak je to s placením za pobyt ve vašich zařízeních?
Nejsme státní organizací, takže si účastníci pobytů hradí sami část nákladů spojených s bydlením a stravou. Je ale možno přijmout i lidi, kteří aktuálně nemají příjem. 

Mám přítele, který bral drogy. Dnes tvrdí, že nebere. Chtěla bych mu pomoci. Nevím, ale jak.
Mnoho mladých lidí se dostalo k drogám právě proto, že se „snažilo pomoci svému kamarádovi nebo přítelkyni. Brát drogy neznamená pouze užívat nějakou látku, po které je někomu dobře a pak se z toho vyspí. Závislý prochází díky droze velkou změnou osobnosti, stává se soběstředným, orientovaným na svůj vlastní prospěch. Naučí se jak využívat své okolí pro ochranu svých zájmů (drogy) a kamarádi jsou na ráně první. Pomoc nezkušeného může pravděpodobně také povede k spoluzávislosti, většinou citové závislosti na závislém, která se projevuje přebíráním zodpovědnosti za jeho průšvihy, za bolest způsobenou nedostatkem drogy. Není výjimkou, že pomáhající nakonec pomáhá závislému sehnat jeho dávku drogy v domnění, že mu tím pomůže. To vše velmi často končí osobní bolestí pomáhajícího, frustrací z „nevděčnosti“, popřením vlastní osobnosti.

1. Pokud tedy máš takového přítele, dej mu najevo, že potřebuje odbornou pomoc. Někdy stačí, že si popovídá z někým, kdo rozumí tomu, co prožívá. Dnes je mnoho zařízení, která poskytují anonymní poradenství, TC je jedním z nich.
2. Přeruš svůj vztah, pokud vidíš, že jeho postoje nebo chování se nemění.
3. Sama se poraď s odborníky.

Co přispívá k rozhodnutí začít brát drogy.
1. Alkohol a cigarety.
U mladých lidí, kteří pijí a kouří, je větší pravděpodobnost, že začnou brát drogy. Uvědomte si také, že cigarety a alkohol zničí více lidí a rodin než drogy.
2. Nízké sebevědomí.
Mladí lidé, kterým se nepodařilo ničeho dosáhnout a mají nízké sebevědomí, mají pocit, že nemají co ztratit. Jsou přesvědčeni, že se jim stejně nikdy nepodaří splnit to, co od nich druzí očekávají a že nemají žádnou hodnotu.
3. Užívání drog u přátel nebo v rodině.
Většině mladých lidí nabídl drogu kamarád. Pokud někdo ve vaší rodině bere drogy nebo pije alkohol, nebo pokud má vaše dítě takové přátele, je riziko, že začne samo drogy užívat, velmi vysoké. V Bibli je napsáno, že špatná společnost kazí mravy. Přátelé mají na vaše dítě buď dobrý nebo špatný vliv. Více se dovíte v Poradna/Rady rodičům

Jsem věřící a chtěl bych pomáhat.
Obrať na nás prostřednictvím telefonu nebo emailu, budeme tě kontaktovat o možnostech zapojení individuálně. Adresa je tcsluknov@gmail.com a telefon 734 369 159