Jdi na obsah Jdi na menu

ObrazekNedávno jsem měl možnost pobýt několikrát v Dětském centru Teen Challenge Šluknov, kde jsem mohl pozorovat, v čem konkrétně spočívá tato práce a dokonce měl příležitost se trochu angažovat. Hlavním záměrem centra je primární a sekundární prevence u rizikových skupin dětí ve věku 4-15 let a mládeže 16-26let. Cílem je napomoci všestrannému rozvoji a zkvalitnění života, varovat je o rizicích spojených s užíváním drog a alkoholu.

Dětské centrum má spoustu aktivit jako Klokánek, Royal Rangers, klub Ponorka, výtvarný kroužek a keramický kroužek pro děti i dospělé a sezení určené pro maminky s dětmi. Všechny aktivity jsem bohužel neshlédl, i když se na to chystám, ale ty, které jsem měl možnost vidět, mě zcela jistě svým způsobem oslovily (ovlivnily). Vlastně, dokud jsem to neviděl na vlastní oči, nebyl jsem schopný ani z poloviny uvědomit si důležitost této práce (služby).

Teď bych se rád krátce zmínil o činnosti jménem Kolkánek. Jedná se o pravidelné sektávání několika dětí (cca 10-18) ve věku 5-13 let z různých vrstev naší společnosti, převážně však ze slabších sociálních rodin. Program, který je pro ně připraven, je poutavý od začátku až do konce. Cílem této aktivity je poskynout bezpečný prostor pro trávení volného času a pomoci dětem zlepšit jejich současný i budoucí život.

Každé úterý patnáct minut před 15 hodinou již několik dětí stepuje před budovou a totálně nažhavení čekají, až se centrum otevře. Naběhnou, dají si bundy na svá místa a šup - jsou si hrát do společenské místnosti, což trvá tak tak půl hodiny. Poté se všichni společně s vedoucím sednou dokola, kde se jí, povídá, co bylo, co se stalo během uplynulého týdne a tak. Pak začíná samotný program (15:30).

Vedoucí má vždy připravené nějaké povídání, které se týká nejrůznějších oblastí našeho a společenského života - např. různá témata ze zeměpisu, dějepisu, ze světa zvířat a rostlin, různé pokusy, apod. V podstatě  takové vyučování, které se hodí do školy. Tyto příběhy (povídání) ke konci vyústí k nějaké základní a praktické pravdě o Bohu. Časově je tomu věnováno cca 20-30min.

Poté přichází nějaká soutěž, která je realizována formou různých tajenek, doplňovaček, apod., tak aby se zapojila pořádně mysl. Trvá maximálně 15min. Výsledkem je znovuřečení předchozí pravdy jiným způsobem nebo prostě opětovné ukázání na ni.

Dále se program různí. Např. se jde ven zahrát fotbal, vybíjená, skáče se přes gumu a jiné sportovní aktivity anebo hraní na hudební nástroje apod. Na závěr děti dostanou razítka za svou přítomnost a za několik razítek v sešitě dostávají odměnu. To už je 17 hodin a program je u konce.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

jitka - tabor

27. 6. 2018 14:32

dobry den chtela bych se vas zeptat jestli v ramci praznin sporadate nejake taboty .jestli ano kolik byste ste chteli a na jak dlouho dekuji pangerlova

Andy - Paráda

28. 3. 2013 11:55

Dobrý den, celý den. Mám pro Vás tip, je to zajímavá možnost přivýdělku, perfektní na jarní večery!! Já si takto přivydělávám již od ledna a je to perfektní :) Nad poměry si díky tomu sice nežiju, ale dokud můžu, tak se mi hodí každá snadno vydělaná kačka. Přečtěte si to taky na www.Cervena-Cerna.cz