Jdi na obsah Jdi na menu
 


Historie II - aneb proměny týmu v čase

5. 7. 2008

Vzhledem k tomu, že jsme duchovní program s křesťanským nábojem, všichni naši pracovníci v minulosti byli lidé s jasně deklarovanou vírou v Ježíše Krista a touhou naplnit Boží výzvu služby druhým. Během let se v našem programu vystřídalo mnoho pracovníků a praktikantů a část jich je zde stále.

V roce 1997 se z Moravy přestěhovaly tři rodiny, které zde sloužili. Byly to rodiny Petra Ministra, tedy Petr se svou ženou Patricií a třemi dětmi, Magdou, Filipem a Kesií, pak moje rodina - Petra Krále. Tedy já s Vlaďkou a dvěmi dětmi, Hankou a Davidem a nakonec rodina Borka Smažinky, kteří byli čerstvě svoji a tedy bez dětí. Jedno se jim narodilo během let ve středisku. V těchto prvních letech šlo o pionýrskou práci. Středisko, které jsme koupili bylo ve stavu, kdy bylo nutné udělat totální rekonstrukci topného systému, studenti i pracovníci bydleli v provizorních prostorách stavby a nebylo nás málo, ve středisku bylo v tu dobu kolem 18ti studentů z toho asi 5 holek. Navíc bylo nutné nějak získávat prostředky na provoz, takže jsme rozjížděli keramickou dílnu, já jsem se zapojil do práce protidrogové komise, psal projekty a později se stal starším sboru, kde jsme budovali vztahy (Apoštolská církev ve Varnsdorfu), a který se stal po čase naším plnohodnotným domovem. S tímto sborem se v současnosti podílíme na řadě projektů, jako je např. dětské centrum ve Šluknově - Klokánek a pomáháme s misijními a avangelizačními projekty (NoComment , NaMax, a další.).  

Po čase se Petr Ministr přestěhoval do Prahy, kde nakonec vybudoval další středisko pro muže a ženy, dnes středisko v Poštovicích, a místo něj přišel Jirka Oubrecht s rodinou, tedy Jirka s Pájou a dvěmi dětmi Kamčou a Madlenkou. S jejich příchodem jsme začali také provádět besedy a přednášky na školách a Jirka se stal zodpovědným za studium a pastoraci našich studentů. Pája byla starterem a hlavní osobou zodpovědnou za Klokánek.   Jelikož je našim cílem nejen pomoci lidem z drog a alkoholu, ale také budovat nové služebníky, přibyl do týmu v roce 2000  Jirka Camfrla, a to poté co sám absolvoval program. Tehdy byl ještě sám, dnes má ženu Milušku, která také pracuje ve středisku. Jirka převzal za Borka, který odešel do Prahy,  výrobu keramiky a později se stal pravou rukou Jirky Oubrechta při pastoraci a vedení studentů ve vyučování křesťanských základů a skupin Bodu obratu. Jirka Oubrecht odešel v roce 2005 a zanechal tady po sobě velkou díru, kterou bylo potřeba zaplnit a na jeho místo přišli hned dva kluci s rodinami. David Láník s ženou Martinou, synem Arnoštem a dcerou Kristýnou, a Tomáš Kačer s Jarmilou, synem Honzíkem a dcerou Věrkou. Zde to píšu jako kdyby to byla prostě běžná rutinní změna, ale ve skutečnosti věřím, že to vše bylo v Božím plánu jak se dál rozvíjet. Když jsem se od Jirky dověděl, že se rozhodli se ženou opustit službu, měl jsem pocit, že se vše hroutí. Jirka byl pro mně vždy silnou pomocí a ve službě měl neocenitelná obdarování vést lidi ke Kristu a zprostředkovat jim skutečný Boží charakter. Dohodli jsme se na jednom roku, kdy s námi zůstane a já se usilovně modlil abych viděl co s námi Bůh zamýšlí. David láník přišel jako první a ihned zaplnil Jirkovo místo, tedy Jirka jej metodicky vedl a pomáhal mu poznat naši práci, principy, smysl i základní pravidla, což trvalo asi tři měsíce. V té době jsem neuvažoval o dalším pracovníkovi, jen jsem cítil, že Bůh chce udělat daleko více. Při modlitbách jsem získával vnitřní pocit, že se musíme zaměřit na získávání zdrojů na zajíštění programu. Sdílel jsem se o tom se svými bratry na staršovstvu, kteří mi nabízeli pomoc jednoho mladého bratra. V té době jsem tuto myšlenku zavrhl s malou vírou na to, kde vezměme prostředky na jeho plat atp., ale po shruba dvou měsících mě Bůh zastavil a řekl: "ty se modlíš za zdroje, ja ti nabízím řešení a ty jej odmítáš?".  A tak se stal i Tomáš naším pracovníkem, který je dnes zodpovědný především za rozjezd naší firmy na kovovýrobu - TCprofi a dobrovolníky v dílně z řad studentů.    Oba, David i Tomáš vystudovali Vyšší odbornou školu misijní a teologickou v Kolíně. David navíc dokončil Evangelickou fakultu na Univerzitě Karlově obor pastorace a sociální práce.

Během let nám pomáhali také různí dobrovolníci, a to především Jarda Křivánek se ženou Miluškou. Jarda byl také bývalý student našeho programu. Byl původním povoláním učitel a po programu absolvoval také na Vyšší odborné  škole misijní a teologické v Kolíně.   Dlouhou dobu nám pomáhal Vašek Reich, který měl na starosti kuchyň a další pomocné práce. Vašek byl také bývalý klient. Nemůžu také nevzpomenout naše pastory, především bývalého pastora Radka Smetanu, který dlouhodobě vedl pastoraci ve středisku a Biblické hodiny. Dnes máme přibyli noví pracovníci Jarda Popelka a Kuba Andrle, Kuba Vlachynský, Tonda Tipan a dobrovolník Marek Honzík, do střediska také dojíždí pastor Pavel Vašát. Posledním pracovníkem, který byl s námi shruba dva roky je David Ellmrich, který nahradil Marcelku Postlerovou. Po dokončení našeho programu vystudoval Vyšší odbornou  školu misijní a teologickou. Ve středisku se zapojil především do aktivit spojených s besedami a přednáškami na školách, evangelizačními aktivitami. Ne všichni pracovníci vydrželi tlak služby. Bohužel Jarda Křivánek podlehl své závislosti. 

 

Současný tým pracovníků střediska vypadá tedy takto: 

http://www.bullet-in.cz/clanky/kontakty.html

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Náhledy fotografií ze složky Středisko a okolí


 

Komentáře

Přehled komentářů

Fandim

Milan Baran14. 11. 2008 18:22


Většina mě zná,můžu říct že vás mám rád a velmi vám fandím.Milan