Jdi na obsah Jdi na menu
 


Dejme šanci

28. 1. 2009

 

     Ve středisku se odehrávají všeliké věci různého charakteru. Především ale zde člověk může být součástí procesu změny u lidí, kteří nemají hodnotu v očích tohoto světa. Když se řekne slovo „narkoman“ či „alkoholik“, neasociuje to nic hezkého. Většinu lidí napadne: „problémoví lidé, kteří si za to mohou sami, tak ať si také pomohou sami“. Nehledě na to, že léčba stojí daňové poplatníky (nás všechny) mnoho peněz, a že bychom viděli nějaké závratné výsledky, se rozhodně říci nedá.

 

Říká se, že člověk je tvůrce svého štěstí. Je přeci na lidské osobě, jak se vyrovná se svým životem - s tím, co ho v životě potká. Někomu se to daří lépe, jinému hůře. Ale každý má zodpovědnost sám za sebe. Na tom něco je. Ale je to opravdový důvod k odsouzení závislého?        Co mu dát šanci?

 

Věřím, že existuje možnost, jak ze závislosti dostat a někteří klienti našeho střediska jsou toho dokladem. Možná počet klientů, kterým se podaří dokončit program, není příliš vysoký z celkového počtu nastoupených, ale ti, kdo celým programem projdou, mohou žít normálním způsobem života. Podle amerických statistik Teen Challenge, se osm lidí z deseti, kteří dokončí program, se již nevrací ke starému způsobu života. Za náš program mohu říci, že úspěšnost ukončených klientů nejde pod 50 procent. Takže nedat minimálně těmto 5 lidem šanci, znamená nemít srdce.

 

Kolik šancí a možností má každý člověk v životě. A kolik chyb udělá, a ne každý se z nich poučí, a když po čase vidí, co se stalo, bývá pozdě, aby to změnil. A tak je to i ze závislostí. Většinou nejdou dohlédnout důsledky počátečního špatného rozhodování. A já pak ve středisku vidím mnoho smutných tváří, kteří litují toho, co se těžko mění. A k tomu všemu spatřuji nepřeberné množství negativných zkušeností jejich života (šikana, zneužití, fyzické násilí, méněcennost, strach a jiné). Musím říci, nehezky se to poslouchá.

 

Ale když pak vidím změnu, která přichází, když mám možnost být součástí toho, jak se člověk vyrovnává se svou minulostí, když pozoruji, jak odpouští těm, kteří mu způsobili bolest, mám úsměv na tváři a radost ve svém srdci. A Ježíš Kristus - to je ten, v jehož jméně se to uskutečňuje.

 

=Dave=