Jdi na obsah Jdi na menu

PF 2014

10 věcí, které by měl udělat každý

1.       Dát milost těm, kteří mě štvou

Paradoxně, být naštvaný na druhé, neustále se trápit tím, co mi kdo kde dluží, ať to jsou už peníze nebo láska, k ničemu nevede, jen my sami jsme otroci svých emocí a myšlenek. Milost je nástroj svobody.

2.       Vypořádat se s tím, za co se stydím

Stejně je to s námi když nenajdeme slova milosti pro své vlastní chyby a pády. Pokud nechceme „hrbit hřbet“, stát rovně, férově, mít svobodu se rozhodnout a nečekat za každým rohem, co zas na mě vyleze, mít ve svém životě kostlivce ve skříních - nesmíme se stydět. Stojí za to je vytáhnout a pohřbít.

3.       Mít z něčeho radost

Radost je projevem svobodného ducha. Nejspontánněji se radují děti. Jejich radost není z kalkulu, ale ze života, který právě prožívají. Radost přichází z fascinace, okouzlení. Tam kde nás nemůže nic okouzlit, není se z čeho radovat.

4.       Být za něco nebo někoho vděčný

Můžeme naříkat na život a na to, co jsme nestihli a na to, co bychom chtěli a nemáme.  Můžeme vidět všechny, o kom si myslíme, že za to vše můžou. Nebo, otočit svůj zrak a hledat to, za co můžeme být vděčni. Vidět vlastní možnosti a nebát se do nich vstoupit. Nevděčnost přináší otroctví, zatímco vděčnost svobodu.

5.       Mít čas na to slyšet Ježíše

Modlitba není dlouhé vysvětlování Bohu, jak jsem to vlastně myslel, či říkání nahlas, jak to vlastně myslel Bůh. Nebo neustále prosby za vlastní dobro. Modlitba je dialog založený na schopnosti toho druhého vnímat, nechat jej mluvit, skutečně se chtít něco nového dovědět.

6.       Přestat hodnotit druhé

Nevím, proč to děláme, možná abychom si sami dokázali, že se neoblíkáme tak blbě jako druzí, nemáme takové hloupé zvyky… Možná se jen chceme v něčem ujistit či vytvořit s někým partu. V každém případě přijmout druhé takové jací jsou, může přinést do našeho života bohatství a čest. 

7.       Najít si čas na přátele

8.       Pomoci druhému a nečekat nic za to

9.       Makat na sobě abych byl v něčem dobrý

10.   Aspoň jednou vyjít na pořádný kopec, přespat v lese, rozdělat oheň a nesedět za pecí a čekat, že uvidím východ slunce, vždyť z telky to stačí J