Jdi na obsah Jdi na menu

OSLAVY 10.VÝROČÍ TC VE ŠLUKNOVĚ

Ale teď už k samotné oslavě. Zpráva více „lidová“ než oficiální, zamhuřte oko nad možnou lehkou nadsázkou v popisu postav, rozhodně necharakterizují osoby celistvě, spíše zachycují čím mohou zaujmout na první pohled.

Oslavy 10. výročí TC ve Šluknově se zúčastnilo celkem asi 100 lidí. Nepočítala jsem to, ale židlí ks 50, které jsme si půjčili od AC Vndf byly obsazeny a docela dost lidí postávalo u oken a vystavených obrazů ve veliké místnosti stodoly, připravené pro budoucí modlitebnu. Dne 7.7.2007 však tato místnost posloužila také jako výstavní a aukční síň, koncertní hala, promítací místnost… Někteří se hlavního programu neúčastnili, korzovali provizorní kavárnou, kde jsme vystavili keramiku a množství fotek dokumentující život v TC středisku ve Šluknově. U fotek vyvěšených na cihlové zdi prostřední místnosti stodoly, které korunuje velikánské okno směrem do dvora, postávali nejvíce bývalí studenti. 

ObrazekRadek Smetana vedl úvodní program. Je velmi dobrým konferenciérem, jedním z našich velmi blízkých přátel, původně pastorem v AC ve Vndf, nyní učitelem na VOŠMT v Kolíně. Ve vlasech si pro tuto příležitost nechal udělat lehký melír, prý, aby odpoutal pozornost od probleskující plešky. Hi hi. Na zelenou koženkovou sedačku v rohu velké místnosti – modlitebny – si posadil nejprve Petra Krále a mně, pak zástupce biskupa Petra Bartoše, který přijel až z Břeclavi, a toho si fakt vážíme, a pak některé z našich bývalých studentů. Jeli jsme naostro, bez přípravy. Asi nejvíce nejistě během intervia možná působil bratr Petr Bartoš, který byl zjevně Obrazekotázkami i skutečností, že byl vyzván k veřejnému projevu, zaskočen. Přesto bych ráda zmínila pár informací, které jsem v rozhovoru zaznamenala. A to jsou fakta, která říkají, že by P.Bartoš byl rád, aby TC bylo hlubší součástí církve a že by uvítal, kdyby církev byla mnohem více informována o činnosti TC v ČR. Přání je oboustranné. Nechceme pracovat bez podpory a součinnosti církve a sami sebe vnímáme jako její součást. A to, aby některé části církve AC změnily pohled na TC, je pro nás výzvou, protože přestože naším cílem je oslovit druhé evangeliem a přinést jim naději ve vztahu se živým Bohem, mám pocit, že mezi některými křesťanskými společenstvími přetrvává nedůvěra a jistý druh odtažitosti.

Dalšími vzácnými hosty byli Martin Moldán s ženou a mladší dcerou, bývalí spolupracovníci Oubrechtovi a Smažinkovi, přítel a jeden z těch, kteří se zajímají o TC a podporují naši práci Pavel Vimr, Pavel Vašát, pastor AC Vndf, někteří členové sboru AC Vndf, kteří jsou skutečně našimi přáteli po celou dobu, od chvíle, kdy jsme do Šluknova dojeli a začali tam pracovat. Našim sestrám děkujeme, nezklamaly a upekly skvělé buchty…Děkujeme Petru Mikušovi, který pro nás sestříhal z videonahrávek kratší šot pro veřejnou projekci… Chceme také poděkovat všem, kteří nám darovali svá výtvarná díla, jež byla určena pro aukci a veškeré získané peníze jsou určeny na činnost TC ve Šluknově. Zbylá budou vystavena na netu a tam budou i další podrobnější údaje o jednotlivých dílech a autorech.

ObrazekObrazekTakže se to 7.7. na dvoře v Císařském ve Šluknově, kde „vládnou“ Královi, hemžilo lidmi, já pobíhala, občas svolávala k účasti na aktivitách, především však fotila a snažila se s každým prohodit pár slov. Navečer mou rozevlátou duši ukonejšila hudební produkce moravské kapely „Alešanka, kterou jsme už odObrazek čtvrtku měli tu čest hostit. Jíst všechny ty připravené dobroty jsem během dne ani téměř nestíhala. Ale faktem zůstává, že na tom, aby se vše vydařilo mělo účast hodně lidí a možná největší tíhu nesl David Ellmrich, který se rozhodnul vzít za organizaci oslavy odpovědnost a snažil se všechna kolečka uvést do pohybu a sladit. Myslím, že se to podařilo.

Pro dokreslení celé atmosféry mrkněte na pár výpovědí přítomných a do fotogalerie. (data uvedená za jmény v závorce jsou rokem ukončení programu studenta/tky)

ObrazekJarda Špaček (ukončil program 2000)vyzpovídán Radkem Smetanou, říkal, že v indukčním programu v Plzni se obrátil k Bohu, to změnilo směr jeho života, ve Šluknově pak se upevnil ve svém rozhodnutí následovat Boha. V současné době cca 5let po ukončení programu říká, že mu pomáhá udržet se církev, rodina, žena a nová odpovědnost za svoje několikaměsíční dítě.

ObrazekSimon de Fant (ukončil program 1999) byl během Radkova interviu posazen na zelený gauč i se svou mladou křehkou tmavovlasou ženou. Jako obvykle Simon působí velmi mužně a s jeho dlouhými vlnitými vlasy…připomíná mi Samsona. Ale Simon ne,  nemá svou sílu ve svých vlasech, Simon ji má ve svém odevzdání se Bohu. Než nastoupil do TC programu byl asi osm měsíců hospitalizován v PL v Bohnicích, když způsobil na hlavním nádraží v Praze rozruch a prohlašoval se za mesiáše. Dnes je již….x let po programu, má práci, je ženatý, pravidelně dochází do církve.Simon je pozitivista. Chválí TC, chválí církev, miluje svou ženu, kterou si vzal tuším po čtyřech letech, co ukončil program. Simon bydlí v domě, který je jakoby z papíru, v létě je v něm velmi horko. Máme podobnou zkušenost. Bydlím ve středisku pod střechou a když náhle přijdou letní horka…to si nedovedete představit….

ObrazekKrásná Jana Nováková (2000) přijela se svým přítelem Davidem a se svým asi 4letým synem Kubou. Zatím je doma na mateřské, bydlí v Kladně a na podzim by ráda šla do práce. David je vysoký, měl na hlavě kšiltovku a pracuje jako technik v oblasti požární ochrany.

Jana byla smutná, protože na setkání nepřijela Majka (2000), ani jiná kamarádka, se kterou byly společně v programu. No jo, Majka a Šárka (2000) mají malá miminka a asi by ta daleká cesta nebyla pro ně příliš vhodná. Zuzka (2000)je vdaná v Americe a má asi dvouletého syna.

Vladana (2000) se s největší pravděpodobností vrátila ke svému dřívějšímu způsobu života a to krátce po programu.

Aďka (1998) žije dále v Brně a před několika měsíci se jí narodilo tuším třetí dítě. Marika (1996 Tyra) se omlouvala, že na setkání nepřijede, jsou se svým přítelem na dovolené. V současnosti nastupuje po studiích do práce na plný úvazek ve zdravotnictví. Psychologii studuje dál dálkově.

ObrazekZ obličeje Jardy Wohlštáta (2003) na sebe upozorňovaly čisté blankytně modré oči s kontrastními malými černými zorničkami jako špendlíkové hlavičky. Bydlí v maringotce, pracuje na stavbách po celé republice, v současné době bivakuje někde  v Praze. Prý měl z Prahy zpočátku nedobrý pocit, ale město je prý obklopeno přírodou, kterou má Jarda moc rád. Je spokojený.

ObrazekOlin Maischeder (2003) shodil své kudrnaté vlasy a pyšní se pravidelnou kulatou holou lebkou. Pracuje v továrně a to velmi hodně. Na oslavu přijel první den volna po dvaceti pracovních dnech. Snaží se vydělat si peníze, aby mohl splatit dluhy (důsledek dřívějšího způsobu života), vrátit se do svého bytu a snad si nakoupit nějaké potřebné věci do domácnosti. Olinovi se v žádné z církví, kam dosud docházel, nelíbilo.Působil, jako obvykle dost sebejistě, ale přátelsky.  Otázkou zůstává, co bude dál? Chápu potřebu zajistit se hmotně, nároky splácet množství dluhů jistě musí velmi zatěžovat, ale obávám se, že když se člověk zaměří pouze na materiální oblast ve svém životě, budou mu časem chybět duchovní zdroje pro život. Nestáhne pak člověka vlna neuspokojených vnitřních potřeb zpátky?

ObrazekPřijel také Petr Nezbeda(2003), Filip Mařík (2007), Petr Sobotka (2007), František  Hrouda (2001) s rodinou, na fotce jsme s jeho dítětem v náručí, v pozadí stojí Jana N.

Vendelín Hála (2004), Obrazekkterý ukončil VOSMT v Kolíně se bude brzy ženit a Petr Šupola (2002) také chystá svatbu s dívkou k němu vzhlížející. Konečně někoho takového našel…. J Roman Procházka (2004), který zůstal po programu ve zdejších končinách se na oslavě také mihnul….a zastavil se i Honza Fischer (2000) se ženou a dcerkou. Žije s rodinou v domečku ve Šluknově, Honza je zručný tesař.

Obrazek

Roman Hošek (2004), který žije v Plzni, přijel se svou přítelkyní a poskytnul do aukce TC u příležitosti oslavy 10.výročí své dva obrazy. Jeden z nich „Nový život“byl vydražen a olejomalba „Rozmanitost duše“, kterou by rád Roman získal finanční prostředky na nové zuby je stále k mání. Rozmanitost zubů v ústech – jeden je – druhý chybí – se totiž v dnešní době nenosí. Jestli jej chcete podpořit, kupte si jeho olejomalbu (brzy na netu).

ObrazekObávám se, že nemohu všechny bývalé studenty, kteří přijeli, nebo se omluvili a nepřijeli vyjmenovat. Alespoň pro náčrt představy o tom, že během programu Teen Challenge lidé prožívají proměnu, která má za následek život bez závislosti, ba mnohem více, jsem pár jmen a obrázků přítomných uvedla. 

Pokud některé z Vás čtenářů našeho web bulletinu povzbudily kratičké výpovědi o studentech, kteří  nejen úspěšně ukončili TC program, ale dále žijí bez zotročující závislosti s novou perspektivou v jejich životech, můžete jakkoli podpořit další fungování tohoto střediska.

Modlitbou, přátelstvím, zájmem, podporou, zasláním peněžního daru, zakoupením některých z obrazů brzy vystavených na netu, zakoupením naší keramiky… Budeme Vám vděčni. A budeme se společně s Vámi těšit na další proměněné lidské životy, které mohou potřební v Teen Challenge nalézt.

-mira-ObrazekObrazekObrazek

 

 

 

 

 

 

DOPORUČUJI SHLÉDNOUT FOTOGALERIE Z AKCE 10.VÝROČÍ TC ŠLUKNOV,  nejen připojená fotogalerie (Koncert Alešanky), ale v šuplíku "AKCE" jsou další záběry ze sportu, z interviu, z aukce, .....

 

Náhledy fotografií ze složky 10.VÝROČÍ - KONCERT ALEŠANKY

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

lida - Přivýdělek

17. 3. 2013 18:55

Buďte zdrávi. Mám pro Vás tip, je to nová možnost, jak vydělávat z domova, velice snadná na pochopení. Já si takto přivydělávám již od ledna a je to až neuvěřitelné. Milionářka přes noc se ze mě sice nestala, ale i tak jsem vděčná za každé přilepšení... Čekujte www.CervenaCerna.cz